Aktualności

Rozmiar tekstu: A A A

Policyjne działania „Fotelik”

Sulęcińscy policjanci na drogach całego powiatu przeprowadzili działania pn. „Fotelik". Organizowane co pewien czas akcje mają na celu uświadomienie dorosłym, że to do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci w trakcie podróży. Policjanci sprawdzali czy dzieci korzystają z fotelików i czy są przewożone w bezpieczny sposób.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie w ramach codziennej służby i podczas każdych działań na drogach zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych podróżników.

Korzystanie z fotelików oraz pasów bezpieczeństwa zapobiega przed ciężkimi obrażeniami jakie zwykle odnoszą uczestnicy podczas wypadków drogowych. W trakcie każdej kontroli pojazdu policjanci zwracali uwagę czy dzieci podróżują w fotelikach i czy są prawidłowo zapięte pasami bezpieczeństwa. Ponadto, jest to doskonała okazja aby przypomnieć dorosłym, że to do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci w trakcie podróży.

W ubiegłym tygodniu (12 marca) podczas działań na drogach powiatu sulęcińskiego pn. „Pasy" policjanci skontrolowali 47 pojazdów, ujawniając 26 przypadków naruszeń dot. obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, w tym 17 niekorzystania pasów przez kierujących, 6 niekorzystanie pasów przez dorosłych pasażerów, natomiast w 3 przypadkach nieprawidłowe przewożenie dzieci.

W dniu 16 marca zostały ponowione działania, tym razem pod placówkami oświaty w Sulęcinie. Mimo to w dalszym ciągu ujawniane były przypadki łamania przepisów dot. przewożenia dzieci w pojazdach. Policjanci ujawnili 5 kierujących, którzy niestosowali się do obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa oraz w 6 przypadkach nieprawidłowe przewożenie dzieci.
Po przeprowadzonych przez policjantów kontrolach, dzieci w ramach zachęcania do podróżowania w fotelikach i pasach z rąk Pana Patryka Lewickiego Starosty powiatu sulęcińskiego otrzymali czapki, które zakupione zostały z funduszy Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Takie akcje mają przede wszystkim charakter prewencyjny. Sulęcińscy policjanci zamierzają zatem powtarzać kontrole także w kolejnych dniach.

Przypominamy, że w prawie o ruchu drogowym art 39 ust 3 oraz art. 45 ust 2 pkt 4 i 5 określają podstawowe zasady przewożenia dzieci w pojeździe. Taryfikator mandatów karnych, za nieprawidłowe przewożenie dziecka w samochodzie, przewiduje karę mandatu w kwocie 150 złotych i 6 punktów karnych.

Źródło: KPP Sulęcin

Ocena tekstu:

Ocena: 0/5 (0)

Poleć artykuł:

Kategorie:

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union