Aktualności

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych rozstrzygnięty

Data publikacji 17.06.2015

W dniach 12-13.06.2015 r. w Zespole Szkół Rolniczych Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu w woj. śląskim, odbył się Finał Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Zwycięzcy otrzymali nagrody zakupione z Projektu Szwajcarskiego.

W czasie spotkania z organizatorami uczestnicy turnieju zostali zapoznani z osiągnięciami programu  „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” KIK-76.

Do zmagań przystąpili wszyscy zwycięzcy finałów wojewódzkich – 16 ekip. Rywalizacja rozpoczęła się od części teoretycznej, czyli testów z zakresu historii motoryzacji i przepisów ruchu drogowego. Po tym etapie na prowadzenie wyszedł uczeń Zespołu Szkół Rolniczych Bartek Pustułka. Jednak największe emocje budziły konkurencje praktyczne: jazda sprawnościowa motorowerem, jazda sprawnościowa samochodem, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz obsługa codzienna motocykla, motoroweru i samochodu.

Turniej miał swojego gościa specjalnego, którym był mistrz Polski w rajdach samochodowych Kajetan Kajetanowicz. Organizatorzy przygotowali też specjalne atrakcje dla publiczności m.in. współzawodnictwo w konkurencji układania ciągnikiem rolniczym piramidy ze słomy. W szranki stanęli ze sobą podinsp. Włodzimierz Mogiła z KWP w Katowicach oraz Kajetan Kajetanowicz. Przy ogromnej owacji publiczności zwyciężył Kajetan. Po tych emocjach przyszedł czas na pokaz driftingu w wykonaniu Przemysława Kołodzieja, który wzbudził wiele emocji i pozostawił ogromne wrażenie na widzach.

Po podliczeniu wyników, to o czym wszyscy sympatycy żarnowieckiej placówki skrycie marzyli okazało się faktem. Najlepszą drużyną XIX edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego została ekipa z Żarnowca, a indywidualnie pierwsze miejsce zajął Bartek Pustułka, drugi był Tomek Siejka, a trzeci Mateusz Dąbrowa – wszyscy są uczniami Zespołu Szkół Rolniczych w Żarnowcu. Jest to ogromny sukces zawodników i  ich opiekuna.

Najlepsi zawodnicy otrzymali wspaniałe puchary oraz nagrody. W ramach promocji projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach  szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP przekazało nagrody zakupione z funduszy projektu. Kaski motocyklowe otrzymali: Artur Szymański - zawodnik Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku - zdobywca pierwszego miejsca w konkurencji sprawnościowej jazdy samochodem z tzw. „talerzem Stewarta”, oraz Mateusz Dąbrowa,  który zdobył najwięcej punktów na motorowerowym torze przeszkód. Laureaci poszczególnych konkurencji otrzymali również plecaki motocyklowe, rękawice i szelki motocyklowe.

M. Świdzinska

 • Jazda sprawnościowa samochodem
 • Jazda sprawnościowa samochodem
 • Jazda sprawnościowa motorowerem
 • Jazda sprawnościowa motorowerem
 • Policjanci startują kolejnego uczestnika turnieju
 • Jazda sprawnościowa motorowerem
 • Puchar za zajęcie pierwszego miejsca
 • Dyplomy konkursowe
 • Mistrz Polski w rajdach samochodowych Kajetan Kajetanowicz
 • Pokaz jazdy w wykonaniu Kajetana Kajetanowicza
 • Pokaz jazdy w wykonaniu Kajetana Kajetanowicza
 • Samochód Kajetana Kajetanowicza
 • Zdjęcie grupowe

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union