Aktualności

Z myślą o seniorach

Data publikacji 21.12.2015

Pond 1000 pieszych uczestników ruchu drogowego ginie każdego roku na polskich drogach w wypadkach drogowych a 8 398 odnosi obrażenia ciała. Uderzenie samochodu w ciało człowieka zawsze kończy się bardzo źle. Nawet jeśli nie śmiercią to poważnymi urazami, które skutkują trwałą utratą zdrowia. Najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pieszych stanowią starsze osoby, powyżej 60 roku życia.

Przyczyna tego zjawiska jest bardzo złożona. Z dostępnych badań wiadomo, że seniorzy:

  • wolniej adaptują się do zmiennych warunków drogowych,
  • popełniają błędy przy ocenie sytuacji drogowej np. odległości od pojazdu,
  • nie uświadamiają sobie zagrożeń wynikających z ich wieku i wiążącej się z nim niepełnosprawności,
  • nie mają zamiaru rezygnować ze swoich przyzwyczajeń np. przechodzenia przez ulicę w ryzykownym miejscu.

O tych wszystkich zagrożeniach opowiadał na spotkaniu z seniorami insp. Marek Konkolewski z BPiRD Komendy Głównej Policji promując jednocześnie założenia projektu KIK-76 „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.

Spotkanie zostało zorganizowane 18 grudnia 2015 roku w ramach wykładów aktywizujących Seniorów Dzielnicy Warszawa Ursynów i odbyło się w Warszawskiej Szkole Reklamy, przy ul. Szolc-Rogozinskiego. Wykładu wysłuchało około 60 osób.

W rozmowie z seniorami insp. Konkolewski podkreślił ogromne znaczenie widoczności w ruchu drogowym, a co za tym idzie stosowania przez wszystkich pieszych elementów odblaskowych. Podkreślił, że niezależnie od tego czy pieszy porusza się w mieście czy po drogach pozamiejskich, element odblaskowy w porze jesienno-zimowej, zarówno o zmroku jak i w dzień, zwiększa znacząco jego bezpieczeństwo.

Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali torby na zakupy z elementem odblaskowym wysokiej jakości, ufundowane w ramach promocji projektu „Bezpieczenstwo w ruchu drogowym” współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Prognozy demograficzne wskazują, że udział osób starszych w ruchu drogowym zarówno kierujących jak i pieszych, będzie coraz większy, dlatego też należy poświęcać seniorom coraz więcej uwagi.

Wypadek dla starszej osoby jest szczególnie niebezpieczny. Leczenie obrażeń u seniorów to długotrwały proces, a odzyskanie pełnej sprawności często zupełnie niemożliwe.

BPiRD / mś

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union