Aktualności

Policyjne działania „Fotelik”

Sulęcińscy policjanci na drogach całego powiatu przeprowadzili działania pn. „Fotelik". Organizowane co pewien czas akcje mają na celu uświadomienie dorosłym, że to do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci w trakcie podróży. Policjanci sprawdzali czy dzieci korzystają z fotelików i czy są przewożone w bezpieczny sposób.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie w ramach codziennej służby i podczas każdych działań na drogach zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych podróżników.

Korzystanie z fotelików oraz pasów bezpieczeństwa zapobiega przed ciężkimi obrażeniami jakie zwykle odnoszą uczestnicy podczas wypadków drogowych. W trakcie każdej kontroli pojazdu policjanci zwracali uwagę czy dzieci podróżują w fotelikach i czy są prawidłowo zapięte pasami bezpieczeństwa. Ponadto, jest to doskonała okazja aby przypomnieć dorosłym, że to do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci w trakcie podróży.

W ubiegłym tygodniu (12 marca) podczas działań na drogach powiatu sulęcińskiego pn. „Pasy" policjanci skontrolowali 47 pojazdów, ujawniając 26 przypadków naruszeń dot. obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, w tym 17 niekorzystania pasów przez kierujących, 6 niekorzystanie pasów przez dorosłych pasażerów, natomiast w 3 przypadkach nieprawidłowe przewożenie dzieci.

W dniu 16 marca zostały ponowione działania, tym razem pod placówkami oświaty w Sulęcinie. Mimo to w dalszym ciągu ujawniane były przypadki łamania przepisów dot. przewożenia dzieci w pojazdach. Policjanci ujawnili 5 kierujących, którzy niestosowali się do obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa oraz w 6 przypadkach nieprawidłowe przewożenie dzieci.
Po przeprowadzonych przez policjantów kontrolach, dzieci w ramach zachęcania do podróżowania w fotelikach i pasach z rąk Pana Patryka Lewickiego Starosty powiatu sulęcińskiego otrzymali czapki, które zakupione zostały z funduszy Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Takie akcje mają przede wszystkim charakter prewencyjny. Sulęcińscy policjanci zamierzają zatem powtarzać kontrole także w kolejnych dniach.

Przypominamy, że w prawie o ruchu drogowym art 39 ust 3 oraz art. 45 ust 2 pkt 4 i 5 określają podstawowe zasady przewożenia dzieci w pojeździe. Taryfikator mandatów karnych, za nieprawidłowe przewożenie dziecka w samochodzie, przewiduje karę mandatu w kwocie 150 złotych i 6 punktów karnych.

Źródło: KPP Sulęcin

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union