Aktualności

21 i 22 stycznia - to Dzień Babci oraz Dzień Dziadka

Data publikacji 22.01.2016

W ten wyjątkowy dzień w roku funkcjonariusze Wydziału Prewencji oraz Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu spotkali się z Seniorami Domu Pomocy Społecznej „Nad Potokiem" w Radomia, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie oraz złożyć im życzenia.

Działanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem sprzętu zakupionego ze śrofków projektu, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Poczucie bezpieczeństwa jest ważnym elementem życia człowieka w każdym wieku. Wszyscy narażeni jesteśmy na różne zagrożenia ze strony oszustów, czy to w miejscach publicznych, w  miejscach zamieszkania, na zagrożenia w ruchu drogowym, zagrożenia pożarem czy też zatrucie czadem. Ale głównym celem przedmiotowego przedsięwzięcia było uświadomienie osobom starszym niebezpieczeństw jakie grożą im z strony oszustów podszywających się za listonosza, hydraulika, elektryka, gazownika, przedstawiciela fundacji, „wnuczka", a w ostatnim czasie niezwykle nasilone podszywanie się pod funkcjonariusza Policji czy też funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Podinsp. Aneta Pawlińska oraz Agnieszka Lewikowska z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu omówiły najpopularniejsze sposoby działania oszustów oraz przekazały cenne informacje co w takiej sytuacji powinni zrobić osoby starsze. Przede wszystkim: nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel, skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania podawanych informacji, poprosić osobę podającą się za krewnego o osobisty kontakt, nie przekazywać i nie przelewać pieniędzy osobom których nie znasz oraz nie przekazywać żadnych należności osobom podszywającym się za funkcjonariuszy Policji, którzy rzekomo realizują działania policyjne. Funkcjonariusz nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy lub przelanie ich na konto -- tak działa tylko OSZUST.

Ponadto podkom. Emilia Kosma oraz asp. sztab. Jan Borowski przedstawili sytuację pieszych poruszających się po drogach. Niejednokrotnie poprzez nieuwagę, nieostrożność, chwile zapomnienia stają się oni sprawcami wypadków drogowych oraz ich ofiarami.  W większości przypadków to właśnie podstawowa znajomość zasad ruchu drogowego  i wyobraźnia pozwala uniknąć zagrożeń. Funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na pieszych poruszających się po drodze poza obszarem zabudowanym, o obowiązku używania elementów odblaskowych. Przypomnieli, że ludzie starsi wielokrotnie popadają w rutynę, zapominając o elementarnych zasadach bezpieczeństwa.

Przygotowane spotkanie uświetnił występ muzyczny i iluzjonistyczny uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu: Natalii Adamus, Pauliny Pastuszka, Kamila Kacprzyk, Justyny Pasek, Cezarego Gołębiowskiego, Mateusza Soleckiego wraz z ich opiekunem Panią Beatą Moczoł, którzy wręczyli wszystkim uczestnikom życzenia na Dzień Babci i Dziadka, elementy odblaskowe oraz przestrogi dotyczące bezpieczeństwa seniorów.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi VII LO za zaangażowanie i uczestnictwo uczniów wraz z opiekunem. 

Źródło: KWP Radom

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union