Aktualności

Policjanci i Św. Franciszek zadbali o bezpieczeństwo dzieci

Data publikacji 11.10.2016

Nie tylko ze szkołami, ale także z przedstawicielami Kościoła współpracują strzeleccy policjanci na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Przy Parafii Św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich policjanci promowali bezpieczeństwo wśród najmłodszych mieszkańców powiatu.

W sobotę (8 października), przy Parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało festyn dla najmłodszych mieszkańców powiatu strzelecko-drezdeneckiego.

Jedną z atrakcji festynu było wystąpienie policjantów, którzy przedstawili dzieciom kilka zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Aby przyciągnąć uwagę licznie zgromadzonych dzieci, mundurowi przygotowali dla nich ciekawe symulacje. Pierwszą z nich była symulacja zderzenia pojazdu. Przy wykorzystaniu symulatora zderzeń dzieci zobaczyły jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Dodatkowo policjanci podarowali najmłodszym naklejki przypominające o zapinaniu pasów zaraz po wejściu do samochodu. Kolejną symulacją przygotowaną dla dzieci była jazda gokartem w alkogoglach. Dzieci miały za zadanie pokonać krótki, nie skomplikowany tor, bez a następnie z goglami. Za pierwszym razem każdy przejazd kończył się powodzeniem. O wiele trudniejsze było to jednak w goglach ukazujących świat widziany przez pijanego człowieka. Niemal każdy przejazd kończył się najechaniem na przeszkodą, co w rzeczywistości mogło oznaczać potrącenie człowieka. Dzięki tej symulacji policjanci pokazali dzieciom jakie niebezpieczeństwo grozi im podczas podróży samochodem z pijanym kierowcą oraz zwrócili się do nich z apelem o przestrzeganie swoich opiekunów przed siadaniem za kierownicę po spożyciu alkoholu. W trakcie swojego wystąpienia policjanci przypomnieli dzieciom także o korzystaniu z odblasków podczas drogi do i ze szkoły. Uświadamiali im, że nawet najmniejszy element odblaskowy na ubraniu lub plecaku może uratować ich życie.  

Dla policjantów, festyn przy Parafii Św. Franciszka, był okazją do kolejnego spotkania z dziećmi. Mogły one wysłuchać cennych rad o bezpieczeństwie i wziąć udział w ciekawych symulacjach.

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union