Aktualności

Motocykliści - Rozsądek i kultura

Data publikacji 27.09.2013

Motocykliści czy szerzej – kierowcy jednośladów – to liczna w Polsce grupa uczestników ruchu drogowego, aczkolwiek odsetek ten nie jest u nas jeszcze tak znaczący jak w wielu krajach Europy Zachodniej czy w Azji. Niemniej motocykliści zdołali skupić na sobie sporą część uwagi mediów traktujących o bezpieczeństwie ruchu drogowego. I nie zawsze jest to opinia korzystna.

Liczba zarejestrowanych w Polsce motocykli przekroczyła 1 milion; można szacować, że w ciągu tego roku zaczęła się ona zbliżać do 1,2 mln sztuk. Takiej rzeszy kierowców nie sposób nie zauważyć i nie można zlekceważyć. Motocykliści mają "złą prasę" - pokazuje się ich albo podczas wariackich popisów, ściąganych z internetu, albo jako uczestników wypadków drogowych. Regułą jest przypisywanie niemal wszystkim kierowcom jednośladów rozwijania nadmiernych prędkości. A to przecież oczywista nieprawda – stale łamiących zakazy jest o wiele mniej niż tych przestrzegających prawa, a odium spada na wszystkich jeżdżących na dwu kołach z silnikiem.

Co robić? W interesie wszystkich motocyklistów leży, by kalka na stałe do nich przyklejona zmieniła barwy i kształt. By hasło „motocykle są wszędzie” zostało zastąpione przez „wszędzie są ludzie”, także na motorach i skuterach.

Motocykliści potrzebują życzliwości, by móc odpłacać się tym samym. Na razie są spychani do getta szaleńców. Wiele hałasu wywołał ostatnio wywiad z pewnym motocyklistą, otwarcie przyznającym się do tego, że zatłoczoną i przeraźliwie długą ulicą Puławską, wiodącą ze stolicy do Piaseczna, zdarza mu się jeździć 200 km/h; że raz zderzył się z przechodniem, a raz wpadł do łyżki koparki. Szkoda, że prowadzący ów wywiad nie zapytał, czy ów kierowca zastanawiał się kiedyś nad niewiarygodnym zbiegiem okoliczności powodującym, że w ogóle ten wywiad doszedł do skutku…

Znakomita większość kierujących jednośladami przepisów nie łamie i wie, co oznaczają takie słowa, jak "kultura jazdy" i "rozsądek kierującego". Rzecz w tym, by te dwa "nakazy" stały się udziałem nie 95 czy 99 procent motocyklistów, lecz wszystkich.

Na pocieszenie: zauważmy, że w 2012 r. liczba wypadków z udziałem motocyklistów spadła w porównaniu do roku poprzedniego. Trzeba utrzymać ten trend!

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union