Aktualności

Rozpoczęła się policyjna kampania „Kieruj się rozsądkiem”

Data publikacji 27.09.2013

Policja przekonuje – bezpieczeństwo jest kwestią odpowiedzialności każdego uczestnika ruchu drogowego – i realizuje wart niemal 16 mln. zł., kompleksowy program edukacyjno-inwestycyjny. O jego założeniach rozmawiamy z mł. insp. dr. Dariuszem Podlesiem z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (kierownik Projektu KIK 76)

„Każdy wypadek to suma różnych zdarzeń” – taki jest przekaz pierwszego spotu kampanii  społecznej policji, który można już zobaczyć w telewizji.

Spot jest połączeniem tradycyjnej narracji fabularnej z animacją. W pierwszej jego części widzimy załamanego młodego mężczyznę, rozbitą przednią szybę jego samochodu i ciało starszego pana, który został potrącony. Wypadki drogowe nie tylko są tragedią dla ofiar, ale także dla sprawców i ich rodzin.

Następnie film płynnie przechodzi w animację, która pokazuje co działo się wcześniej i niejako „rozbiera na części” cały wypadek. Starszy pan przechodził przez ulicę zza stojącego na niej autobusu – kierowca nie miał szans go wcześniej zauważyć. Zwłaszcza, że nie był skoncentrowany na jeździe, a głośna muzyka utrudniała mu odbieranie sygnałów dźwiękowych.

Co więc w praktyce oznacza „kierowanie się rozsądkiem na drodze”?

To nie tylko przestrzeganie zasad ruchu drogowego, ale także umiejętność zadbania o własne bezpieczeństwo. Trudno to ująć w zapisy prawne. Dla przykładu – piesi powinni unikać przechodzenia przez ulicę na zakrętach, czy zza większych samochodów, bo nadjeżdżający kierowca może ich nie zauważyć. Najlepiej nawiązać i utrzymywać z nim kontakt wzrokowy. Każdego uczestnika drogi obowiązuje ponadto zasada ograniczonego zaufania.

Czy sama kampania społeczna wystarczy, by podnieść bezpieczeństwo na drogach?

Często problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury drogowej. Postanowiliśmy więc działać kompleksowo. Wytypowaliśmy 6 powiatów w woj. podlaskim i lubuskim, w których zrealizowaliśmy do tej pory 44 inwestycje. Takie jak chociażby modernizacja 12 przejść dla pieszych w okolicy szkół, w powiecie wysokomazowieckim. Wyposażyliśmy dodatkowo policję w 12 nieoznakowanych radiowozów, dzięki którym lepiej zadbamy o bezpieczeństwo w powiatach o największej liczbie wypadków przypadających na jednego mieszkańca.

Jesteśmy już przyzwyczajeni do projektów realizowanych z funduszy Unii Europejskiej. Ten jest natomiast finansowany przez Fundusz Szwajcarski.

Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej po 2004 roku. Szwajcarzy osiągnęli spore sukcesy w zwiększeniu bezpieczeństwa na swoich drogach, a poprzez finansowanie takich inicjatyw jak nasza, chcą zaszczepić dobre wzorce i praktyki na polskim gruncie. Dość powiedzieć, że wskaźnik liczby ofiar śmiertelnych na 100 wypadków na szwajcarskich drogach  wyniósł 1,7 w 2011 r. Ten sam wskaźnik dla Polski to aż 10,5 zabitych. Wiele zostało do zrobienia.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.brd.policja.pl.

 

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. 

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union